۱۳۸۹ فروردین ۲۸, شنبه

دریافت فیلمNostalghia ساخته Andrei Tarkovsky


آندره تارکوفسکي Andrei Tarkovsky کارگردان روسی، در منطقه ی ایوانوونای شوروی به دنیا امد. پدرش شاعر برجسته ارسنی تارکوفسکی و مادرش ماریا ایوانووا ویشنیاکووا بود. فیلم های تارکوفسکي مضامین فلسفی و شاعرانه دارند. از این رو تارکوفسکي را شاعر سینما لقب داده اند. از مشخصه های اصلی فیلم های او ریتم کند و سکانسهای طولانی هستند. جديت اخلاقي شديد آثار تاركوفسكي، موردي است كه فيلمهاي اين كارگردان بزرگ روس را متمايز از آثار خيلي از فيلمسازان بزرگ ديگر ميكند و مشابه آن صرفا در آثار اندك فيلمسازان ديگري مثل روبر برسون يا اينگمار برگمن قابل مشاهده است. همچنان كه اين دو خود، جزو فيلمسازان محبوب خود تاركوفسكي هم بودند. همين جديت و ماهيت بسيار شخصي فيلمهاي او و دشواري روشنفكرانه اين آثار و البته بي توجهي كامل آنها چه به لحاظ سبك و چه به لحاظ مضمون به اصول رئاليسم سوسياليستي (كه در زمان فعاليت او همچنان پابرجا بودند)بود كه اتحاد جماهير شوروي را برايش تبديل به يك اردوگاه كار اجباري كرده بود كه در آن هيچ گاه قدر نديد و تنها پس از زندگي كوتاه و مرگ نابهنگامش بود كه آثارش مايه افتخار سينماي اين سرزمين شدند. تاركوفسكي از سازش با هر چيزي كه فكر ميكرد مي تواند انسجام هنري فيلماش را خدشه دار كند سرباز ميزد كه اين هم به سود و هم به ضرر او تمام شد. از يك سو عناد و مخالفت بود كه برانگيخت و از سويي با احترامي (حتي توام با اكراه از جانب مخالفانش)مواجه شد.
اولین فیلمی که تارکوفسکی به کلی خارج از اتحاد شوروی ساخت نوستالژیا (1983) بود. فیلم که انرا در حوالی حمام های اب گرم وینونی در تپه های توسکانی فیلمبرداری کردند، درباره تبعید مردی روس است که می رود ایتالیا تا درباره زندگی یک اهنگساز روسی در قرن هفدهم تحقیق کند. وینسنت کنبی در نقدش در نیویورک تایمزنوشت: « گورچاکف خیلی کم تحقیق می کند و بیشتر در حال تفریح است، که اغلب شکل فلاش بک ها و تخیلاتی زیبا به خود می گیرد... زیبایی، به نظرم، واقعا موضوع این فیلم است... تارکوفسکی شاید یک شاعر سینما باشد اما شاعری ست با دایره ی لغات محدود. همان تصاویر در نهایت ملال اور، درهمه ی فیلمهایش تکرار می شود. همان چشم اندازهای مرطوب، مرداب ها، تپه هایی در مه و ساختمان هایی مخروبه با سقف هایی که از ان اب چکه می کند»
ایوت بیرو در ویلج وویس گرچه نگاهی انتقادی به تارکوفسکی داشت ولی نسبت به زیبایی فیلم گشاده روتر بود. او نوشت :« نوستالژیا به طرز باشکوه و ازاردهنده ای، چنان که در خود فیلم هم اشاره شده، زیباست، اما تا حدی به همین دلیل دچارعدم توازن می شود و متاسفانه در جستجوی نومیدانه اش برای یافتن زیبایی راه گم می کند.» جان پرسید:« ایا دشواری فیلم تارکوفسکی را جایزه هایش توجیه می کند؟ ایا این همه new statesmanکلمن در تشویش رازگونه در اینجا تجسم بیرونی اندوهی شخصی نیست ؟ ... ان مه ها، استخرها، و از همه مهمتر ان باران شدید....؟» فیلم در جشنواره کن برنده ی جایزه ی ویژه شد.
NOSTALGHIA

اصطلاح جذاب نوستالژی Nostalgia از دو کلمه یونانی ساخته شده‌است : nostos که به معنی بازگشت به خانه‌است و algia که معنی «درد» می‌دهد. ...


دانلود:


گذرواژه:ilight


پیوند های موضوع:

---------------

اینجاست پایان جهان ؟ شعری از نیما خسروی به خاطره تارکوفسکی که هم در مجله فرهنگ و هم پایگاه شعر نو انتشار یافت.

در یوتیوپ ببینید:

-----------


۱ نظر:

 1. سلام
  خسته نباشید
  وبلاگتون وبلاگ واقعا خوبیست.
  من دنبال فیلمهای تارکوفسکی در اینترنت زیاد گشتم اما متاسفانه سایت خوبی برای دانلود پیدا نمیکردم.
  سایت شما رو پیدا کردم اما متاسفانه باز هم نتونستم دانلود کنم.چون با رپید شیر واقعا دانلود سخت و مشکله وهم اینکه سرعتش برای فری یوزر افتضاح پایینه.
  میشه خواهش کنم همه ی فیلمهای تارکوفسکی رو با سایتی که راحت بشه دانلود کرد بذارید؟سایتی که مستقیما دانلود بشه و با سرعت مناسب و خوب.ممنون میشم اگه خبرم کنید.اگر امکان این کار رو هم ندارید بهم خبر بدبد.
  این آدرس وبلاگ منه:

  www.lahzeye-gomshode.blogfa.com

  منتظر پاسختون هستم.خواهش میکنم بی جوابم نذارید.لطفا

  پاسخحذف